Ara
Firma Ekle
Oturum Açın

Müşterilere ücretsiz pazarlama yapmanın 4 yolu

Müşterilere ücretsiz pazarlama yapmanın 4 yolu

Tüketiciler genellikle çevrimiçi alışveriş yaptıklarında ekstra avantajlar ve ücretsiz ürünler almayı severler. Çevrimiçi varlığınızı oluştururken, çok çeşitli ücretsiz seçenekler sunarak müşterilere pazarlama şeklinizi genişletebilirsiniz. Ücretsiz ödemelerin pazarlama bütçenizi derinlemesine kesmesi gerekmez ve birçok seçenek müşteri tabanınızı genişletmenize yardımcı olabilir. 

İşletmeniz için göz önünde bulundurmanız gereken dört ücretsiz hediye ve bu bedava ürünleri çevrimiçi mağazanız aracılığıyla pazarlamanın yollarını öğrenin. 

1. Ücretsiz Yarışmalar 

Ücretsiz bir yarışma ile potansiyel müşterileri çevrimiçi mağazanıza çekin. Ücretsiz bir yarışma sırasında, bir ödül koyabilir ve müşterilerin doldurması için bir başvuru formu sunabilirsiniz. Yarışmanın galibi tüm başvurular arasından rastgele seçilir. Bir yarışma sunmanın en önemli bölümlerinden biri, müşterilerin promosyon e-postalarına kaydolmasını sağlamaktır. 

Promosyon e-postaları aracılığıyla, işletmenizle yeni ürünler veya satışlar hakkında bildirimler gönderebilirsiniz. Genişletilmiş erişim, ödüllere koyduğunuz pazarlama parasının değeridir. Ödüller doğrudan çevrimiçi mağazanızla bağlantılıysa, müşterilere en iyi ürünlerinizden bazılarını sunabilir ve gelecekte daha fazla sipariş vermek üzere geri dönmelerini umabilirsiniz.

2. Ücretsiz Kataloglar

Çevrimiçi mağazanızda sunabileceğiniz en basit ücretsiz kataloglardan biri, geleneksel postayla gönderilen ücretsiz bir katalogdur. Basılı kataloglar eskisi kadar sık ​​kullanılmayabilir, ancak yine de kataloglar aracılığıyla satışları artırmanın etkili yollarını bulabilirsiniz. 

Basılı kataloglar, özel kupon kodu ve ayrıntılı ürün listeleri içerebilir. QR kodları, bir kişinin bir ürünün dijital bağlantısını kolayca yüklemesine ve alışveriş sepetine eklemesine olanak tanır. Üç aylık bir katalog size birçok pazarlama seçeneği sunar ve erişiminizi genişletebilir. Örneğin, birisi bir katalog alabilir, biraz alışveriş yapabilir ve kataloğu başka birine iletebilir. Bu, müşteri tabanınızı genişletmenize yardımcı olabilir ve markanızı sergilemenizi sağlayabilir. 

3. Ücretsiz Bonus Hediyeleri 

Müşteriler sipariş verdiğinde, minimum satın alma eşiği ile ücretsiz bonus hediyeler sunabilirsiniz. Bonus hediyeler, daha büyük satın alımları teşvik eder ve alışveriş yapanların dört gözle bekleyebilecekleri güzel ekstra alanlar sunar. Hediyeler, yaptığınız satın alma işlemiyle doğrudan ilişkilendirilebilir. Örneğin, taşınabilir elektronik satın alımlar için ücretsiz pil paketleri sunabilirsiniz. 

Web siteniz kozmetik satıyorsa, ücretsiz numune boyutlarında nemlendiriciler, kremler veya parfümler sunabilirsiniz. Kıyafet satıyorsanız, bonus hediye olarak ücretsiz çorap sunabilirsiniz. Fazladan küçük bir miktar, müşteriye ne kadar takdir edildiğini göstermeye yardımcı olabilir.

4. Ücretsiz Hediye Paketleme 

Çevrimiçi sipariş, insanların ürünleri doğrudan ailelerine ve arkadaşlarına hediye olarak göndermelerine olanak tanır. Teslimatı daha da özel hale getirmenin bir yolu, ücretsiz hediye paketleridir. Ücretsiz hediye paketleme, ödeme işlemi sırasında ayarlayabileceğiniz güzel bir küçük avantajdır. Hediye paketleme, renkli kağıt mendil gibi özel ambalaj malzemeleri içerebilir. 

Ayrıca, küçük bir hediye mesajı yazma seçeneğini de ekleyin. Hediye mesajı, geleneksel bir fatura veya makbuz yerine öğelerle paketlenir. Hediye mesajını yazdırabilir veya hoş bir kişisel dokunuş olarak elle yazmayı seçebilirsiniz. Ayrıca özel tatiller ve etkinlikler sırasında hediye paketlemeyi de teklif edebilirsiniz. Özel hediye ambalajları bile tasarlayabilirsiniz. Özel tasarımlar, şirketinizin markasını ve logosunu içerebilir.

Etiketler

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.

Oturum açFirma ve Yer Rehberiniz

Daha hızlı oturum açmak veya kaydolmak için sosyal hesabınızı kullanın.

veya

Hesap detayları e-posta ile teyit edilecektir.

Şifrenizi Sıfırlayın