Ara
Firma Ekle
Oturum Açın

Küçük İşletmeniz için En Başarılı Marka Oluşturma Stratejilerinden 6’sı

Küçük İşletmeniz için En Başarılı Marka Oluşturma Stratejilerinden 6’sı

Markanızı sektörünüzdeki diğerlerinden ayıran nedir? Bunun logonuz, ürününüz, işletme adınız veya web siteniz olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak rakipleriniz arasında öne çıkmak için bundan daha fazlasına ihtiyacınız var.

Markanızın imajı, müşterilerin ve potansiyel müşterilerin ürün ve hizmetlerinizle ve bir bütün olarak şirketinizle ilgili sahip olduğu deneyimlerle ilgilidir. Yayınladığınız içerik, ilettiğiniz mesajlar ve çalışanlarınızın müşterilerle nasıl başa çıktığı markanızın imajını oluşturur.

Markanızın neyi temsil ettiğini, markanızın ilettiği mesajları ve verdiğiniz sözleri tanımlamak için uygun bir marka oluşturma stratejisine ihtiyacınız var. Peki küçük işletmenizin neden marka oluşturma stratejilerine ihtiyacı var? Doğru marka oluşturma stratejilerini etkili bir şekilde uygulamak, müşterileri daha kolay çekmenize, etkileşim kurmanıza, dönüştürmenize ve elde tutmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl marka oluşturulacağını öğrenmek ister misiniz? Küçük işletmenizin rekabetçi konumlandırma elde etmek için benimseyebileceği en etkili marka oluşturma stratejilerinden bazılarına bir göz atalım.

1. Marka Kimliğinizi Oluşturun

Küçük işletmenizi ölçeklendirmeden önce markanız için benzersiz bir kimlik oluşturmanız gerekir. Ve bu neyi gerektirir? Tüketicilerin marka olarak kim olduğunuzu belirlemelerine yardımcı olur.

 • Ne ile tanınıyorsunuz?
 • Temel değerleriniz ve misyonunuz nelerdir?
 • Hangi nedenleri destekliyorsunuz?
 • Müşteriler sizin hakkınızda ne diyor?

Bir marka kimliği oluşturmak , hedef kitlenizin kim olduğunu keşfetmenize de olanak tanır .

 • Hedef kitle demografiniz nedir?
 • Mal ve hizmetlerinizi kime satmaya çalışıyorsunuz?
 • Gelirleri ve eğitim düzeyleri nedir?
 • Hedef kitleniz için gerçekten önemli olan nedir?
 • Ürününüz veya markanız sıkıntılarını nasıl çözebilir?

Benzersiz satış noktanızı (USP) belirlemeniz gerekir. Sattığınız hizmetleri veya ürünleri sunan tek marka olmama ihtimaliniz yüksek. Markanızı diğerlerinden ayıran unsurları belirlemeniz gerekir.

Tüketiciler neden markanızı diğerlerine tercih etsin? Bir USP belirledikten sonra, rakip araştırması yapmalısınız.

 • Rakipleriniz hangi stratejileri kullanıyor? Bu stratejiler onlar için işe yarıyor mu?
 • Hedef kitle ile nasıl bağlantı kurarlar?
 • Ürün ve hizmetlerini pazarlamak için hangi platformları kullanıyorlar?

2. Marka İletişimi için Tasarım Yönergeleri Oluşturun

Marka iletişim malzemelerinizin görünümünü ve hissini tanımlayan bir dizi tasarım kuralı oluşturmalısınız. Bu yönergeler ve kalite standartları, tüm pazarlama kampanyalarınızda markanızı temsil edecektir. Marka teminatlarınız da belirli duyguları uyandırmalı ve müşteri beklentilerini karşılamalıdır.

Bu tasarım yönergeleri neleri içermelidir? Markanızın logosu, grafikleri , yazı tipleri, temaları ve renk paletleri hakkında ayrıntılar içermelidir . Markanız için uygun tasarım yönergeleri belirlemek, çeşitli pazarlama kampanyaları için yayınladığınız içeriğin görünüm ve his açısından tutarlı olmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır . Müşterilerinizin markanızı hatırlamasını ve markalı içeriğinizi tanımasını kolaylaştırabilir.

Örneğin, logo yerleştirmeniz ve boyutlandırmanız tüm platformlarda ve pazarlama materyallerinde tutarlı kalmalıdır. Benzer şekilde, seçtiğiniz renkler de müşterileriniz üzerinde anında bir izlenim yaratmalı ve belirli duyguları uyandırmalıdır.

3. Kendi Alanınızda Otorite Olun

Yetkinizi nişinizde bir uzman olarak oluşturmak için içerik pazarlamasını kullanmalısınız. Müşteriler ve potansiyel müşteriler bilgiye ihtiyaç duyduğunda veya belirli bir sıkıntılı noktayı çözmek istediğinde başvurulacak kaynak olun. Daha ne?

Kim olduğunuzu ve hedef kitlenize nasıl yardımcı olabileceğinizi güçlendirmek için yayınladığınız her içerik parçasına markanızın sesini dahil etmelisiniz . Bu, hedef kitlenizle ilişkilerinizi güçlendirirken güven oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

4. Niş Etkileyenlerle İş Ortağı Olun

Araştırmaya göre , tüketicilerin % 63’ü bir marka hakkında influencer mesajlarına, markaların kendileri hakkında söylediklerinden daha fazla güveniyor. Başka bir araştırma , etkileyicilerin tüketicilerin yeni ürünleri ve markaları keşfetmesine yardımcı olduğunu buldu. Ayrıca, tüketicilerin% 87’sine, gönderdiklerine göre satın alma işlemi yapma konusunda ilham veriyorlar.

Nişinizde güçlü itibara sahip etkileyicilerle ortaklık kurarak marka farkındalığını artırabilir, etkileşimi artırabilir ve dönüşümleri artırabilirsiniz. Ancak bu markalaşma stratejisini küçük işletmeniz için nasıl uygulayabilirsiniz? Yüksek etkileşime, büyük erişime ve markanızla aynı değerlere sahip niş etkileyiciler bulmak için ajansları veya etkileyici keşif araçlarını kullanmalısınız . Onlarla çeşitli kampanyalarda ortak olun veya onları marka elçileriniz yapın.

Not: İçeriklerinin hedef kitlenizde yankı uyandırdığından ve genel işinizin büyümesine katkıda bulunduğundan emin olmak için her etkileyicinin etkinliğini izlemelisiniz.

5. Diğer Markalarla Ortak Olun

İşletmenizi yürütmenin ilk aşamalarında tanınabilir bir marka oluşturmak zor olabilir. Ama iyi haberler var … Halihazırda çevrimiçi olarak güçlü bir varlığa sahip olan ve sizinkiyle aynı kitleyi hedefleyen bir markayla ortaklık kurarsanız süreci hızlandırabilirsiniz.

Tüketiciler markaya güveniyor ve onlarla harika deneyimler yaşıyorlarsa, bu güveni size yaymaları muhtemeldir. Doğru ortaklıklar ile pazara girebilir, markanızın görünürlüğünü artırabilir ve ürün ve hizmetlerinizin değerini artırabilirsiniz. Daha ne? Saygın marka ortaklıkları, ürünleriniz hakkında ilgi uyandırmanıza yardımcı olabilir. Halkla ilişkilerinizi artırabilir ve medyaya maruz kalmanızı artırabilirler.

Ancak bu marka oluşturma stratejisinden nasıl yararlanabilirsiniz? Benzer hedef kitlelere sahip ve müşterilerinizin ürünleri hakkında heyecanlanma olasılığı yüksek olan markalarla çalışmalısınız. Ancak, tam olarak rakipleriniz olmamalıdır. Ürünlerinizi çapraz tanıtmak için ortak olduğunuz marka da benzer değerlere, daha geniş erişime ve ilgili bir kitleye sahip olmalıdır.

6. Bir Marka Savunuculuğu Programı çalıştırın

Bir marka savunuculuk programı oluşturmak, çalışanlar ve müşteriler dahil markanızı seven kişileri çevrelerinde markanızı tanıtmaya teşvik edecektir. Markanızı, tavsiyelerine güvenen ve erişiminizi artırmaya yardımcı olan kişilerin önüne itecekler.

İkna olmadınız mı? Şunu bir düşünün: Tüketicilerin % 79’u , kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin (UGC) satın alma kararlarını etkilediğini söylüyor. Ne satın alacaklarına karar verirken UGC’yi 9,8 kat daha etkili buluyorlar. Ancak insanları markanızı savunmaya nasıl ikna edebilirsiniz ?

Çalışanlara harika bir çalışma ortamı sunmalı, mükemmel bir ofis kültürü oluşturmalı ve onlara olağanüstü deneyimler sunmalısınız. Bu şekilde onları şirketiniz için çalışmak konusunda heyecanlandırabilir ve markanız hakkında olumlu şeyler paylaşmaya teşvik edebilirsiniz.

Müşterilerinizi markanızın savunucularına dönüşmeye nasıl teşvik edebilirsiniz? Değer sunan ve müşterilerinizin sıkıntılarını çözen ürün veya hizmetler satın. Ayrıca, kanallar arasında müşteri desteğini geliştirmeye odaklanmalısınız.

Müşterilerinizden, belirli bir hashtag kullanarak markanızla deneyimleri hakkında hikayeler paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Ardından, etkileşimi artırmak için beğendiğiniz tüketici tarafından oluşturulan içeriği resmi sosyal medya hesaplarınızda öne çıkarın. Bunu yapmak, izleyicilerinizi ilgi odağı haline getirebilir ve onları ürünleriniz ve şirketinizle olan deneyimleri hakkında daha fazla içerik oluşturmaya motive edebilir . Şirketinizi seven müşteriler sizi arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye edebilir, böylece erişiminizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Etiketler

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.

Oturum açFirma ve Yer Rehberiniz

Daha hızlı oturum açmak veya kaydolmak için sosyal hesabınızı kullanın.

veya

Hesap detayları e-posta ile teyit edilecektir.

Şifrenizi Sıfırlayın