Ara
Firma Ekle
Oturum Açın

Çalışma Sermayesi: Nedir ve Neden Önemlidir?

Çalışma Sermayesi: Nedir ve Neden Önemlidir?

“İşletme sermayesi” terimi, finansal strateji tartışmalarında ve küçük işletme kredisi alışverişlerinde çok fazla etrafa saçılıyor – ama bu aslında ne anlama geliyor?

Sorduğunuza sevindik.

İşletme sermayesi, herhangi bir kuruluşun can damarıdır. Bununla, borç yükümlülüklerinizi yerine getirirken işinizi büyütebilirsiniz. O olmadan, karşılayabileceğinden daha fazlasını borçlu kalırsın.

Aşağıda, size işletme sermayesi, nasıl çalıştığı, neden önemli olduğu ve bu konuda ne yapılması gerektiği ile ilgili tüm ayrıntıları vereceğiz.

Çalışma Sermayesi Nedir?

İşletme sermayesi (aynı zamanda net işletme sermayesi (NWC) olarak da bilinir), işletmenizin likiditesinin bir ölçüsüdür ve aynı zamanda kısa vadeli sağlık ve işletme verimliliğinizle ilgili temel bilgileri ortaya çıkarır. 

İşletme sermayenizi belirlemenin formülü basittir:

İşletme Sermayesi = Dönen Varlıklar – Kısa Vadeli Borçlar

Dönen varlıklar, nakit, envanter ve alacak hesaplarını içerir. Cari yükümlülükler, kısa vadeli kredileri ve ödenecek hesapları içerir.

Pozitif işletme sermayesi, işletmenizin yatırım yapma, büyüme veya kısa vadeli borçlardan etkilenmeden mutlu bir şekilde devam etme potansiyeline sahip olduğunu gösterir. Negatif işletme sermayesi, işletmenizin ödeme yapmakta zorlandığının ve yanlış yöne gittiğinin bir işareti olabilir.

Negatif işletme sermayesi istikrarsız bir durumdur ve işletmelerin tehlikeli düzeydeki borçlara, sürdürülemez değişken giderlere ve hatta iflastan kaçınmak için hızlı hareket etmesi gerekir.

İşletme Sermayesi Neden Önemlidir?

İşletmenizin hayatta kalması, büyümesi ve kredi ve yatırımları güvence altına alması için işletme sermayesine ihtiyacı var. İşletmenizin elinde önemli bir işletme sermayesi olsaydı neler yapabileceğini düşünün:

  • Eski ekipmanı yükseltin ve değiştirin
  • Vitrininizi, ofisinizi veya depolamanızı yenileyin veya genişletin
  • İşletmeyi büyütmek için fazladan yardım alın
  • Beklenmedik maliyetleri ve acil durumları karşılayın
  • Mevsimsel gelgitler sırasında nakit akışınızı destekleyin

Pozitif işletme sermayesi olmadan, işletmeniz bu kritik görevlerden herhangi birini yerine getirerek daha fazla borca ​​batar.

İşletmenizin Daha Fazla İşletme Sermayesine İhtiyacı Olmasının 3 Nedeni

İşletme sermayesi ihtiyaçları işletmeler ve sektörler arasında farklılık gösterir. Bazı şirketler çok büyük bir risk olmadan çok ince marjlarla çalışabilirken, diğerlerinin her zaman dayanacak bir nakit yastığı olması gerekir.

İşletmenizin fazladan işletme sermayesine ihtiyaç duymasının pek çok nedeni vardır, ancak en yaygın olanlardan birkaçı şunlardır:

1. Mevsimsel ihtiyaçlarınızı destekleyin

Mevsimlik işletmeler, nakit akışlarında büyük dalgalanmalarla karşı karşıyadır. Yoğun sezona giden satışlar yavaşsa, envanterinizi stoklamak, mevsimlik yardım almak veya sadece kapılarınızı açık tutmak için ekstra sermayeye ihtiyacınız olabilir.

2. Nakit akışınızdaki boşlukları kapatın

Müşterileriniz ödemelerinde geride kalıyorsa, kendi tedarikçilerinize, borç verenlerinize ve hatta çalışanlarınıza ödeme yapmak için ek işletme sermayesine ihtiyacınız olabilir. Ek olarak, bozuk ekipman ve geçici kapanmalar gibi beklenmedik masrafları gidermek için işletme sermayesine ihtiyacınız olacak .

3. İşletmenize yatırım yapın

Ekstra işletme sermayesi, işinizi büyütmeniz için size esneklik sağlar. Ekipmanı yükseltmeniz, alanınızı yenilemeniz, yeni çalışanlar eğitmeniz veya yazılımınızı güncellemeniz gerekip gerekmediğini, bunun gerçekleşmesi için işletme sermayesine ihtiyacınız olacak.

İşletme Sermayenizi Nasıl Artırırsınız?

İşletme sermayesi durumunuz sabit değildir. İşletme sermayesi denklemini hatırlayın:

İşletme Sermayesi = Dönen Varlıklar – Kısa Vadeli Borçlar

İşletme sermayenizi artırmak için, mevcut varlıklarınızı artırmanız veya mevcut borçlarınızı azaltmanız (veya mümkünse her ikisini de yapmanız) gerekir.

Mevcut Varlıklarınızı Artırın

Geliri artırmak, mevcut varlıklarınızı artırmanın bir yoludur, ancak bunu değişken harcamalarınızı artırmadan yapmanın yollarını bulmanız gerekir – söylemesi yapmaktan daha kolay.

Mevcut varlıklarınıza anında bir artış sağlamanın basit bir yolu, işletme sermayesi finansmanı sağlamaktır :

İş Kredi Limiti: Bir kredi limiti teknik olarak bir kredi değildir. Bunun yerine, istediğiniz zaman ödünç alabileceğiniz bir kredi limiti alırsınız. Bu uzatılmış kredi, işletme sermayenizi hemen hemen her türlü ticari kullanım durumunu ele alacak şekilde genişletir.

Kısa Vadeli Kredi: Kısa vadeli krediler, genellikle 6 ila 18 ay içinde (faizle) geri ödeyeceğiniz toplu bir nakit miktarı sağlar. Bu fonları acil durumları, kısa vadeli projeleri veya işinizdeki yatırımları finanse etmek için kullanabilirsiniz.

Fatura Faktoringi: Alacak hesapları hala likit varlık olarak kabul edilir, ancak faturalara bağlı para nakit akışınıza yardımcı olmaz. Müşterileriniz ödemelerini geç yapıyorsa, ödenmemiş faturaları soğuk, nakit parayla alıp satarak işletme sermayenizi artırın.

Mevcut Yükümlülüklerinizi Azaltın

İşletme sermayenizi artırmanın bir başka yolu da harcamalarınızı düşürmektir. Harcamaları azaltabileceğiniz alanları belirlemek için nakit akışı tablolarınıza bakın.

Yüksek sabit maliyetlerinizle başlayın. Kira veya kredi ödemelerinizi müzakere etmek, her ay değerli nakitten tasarruf sağlayabilir. Nelerin mümkün olduğunu görmek için ev sahibi ve borç verenlerle konuşun. Ofis veya depo kiralamanızı erken yenilemek tasarruflarınızı netleştirebilir ve kredinizde daha iyi bir faiz oranı ve daha uzun vadeler elde etmek aylık yükümlülüklerinizi azaltabilir.

Ardından, değişken harcamalarınıza bir göz atın. İşletmenizi ölçeklendirirken fiyatları düşürmek için tedarikçilerle görüşün. Azaltabileceğiniz her değişken maliyet (marjinal olsa bile) katkı marjlarınız üzerinde önemli bir etki yaratacaktır . Daha iyi katkı marjları daha fazla işletme sermayesine yol açar.

Sonuç

İşletme sermayesi, işletmenizin kısa vadeli ve uzun vadeli başarısı için çok önemlidir. Günlük masrafları karşılamak için paraya ihtiyacınız var, ancak işinizi büyütmek için ek paraya da ihtiyacınız var.

Ödemelerinizde geride kalıyorsanız veya işinize yatırım yapmak için yeterli nakitiniz yoksa, bir işletme sermayesi kredisi düşünün. Evet, geliri artırmak ve giderleri azaltmak, işletme sermayenizi genişletmenin diğer harika yollarıdır, ancak bu stratejilerin meyve vermesi aylar veya yıllar alabilir. 

Öte yandan, işletme kredisi veya kısa vadeli krediler gibi 24 saatlik işletme kredileriyle işletme sermayenizi artırabilirsiniz .

İşletme sermayesinin (veya eksikliğinin) şirketinizin büyümesini engellemesine izin vermeyin. İşletmenizin doğru yönde ilerlemesi için ihtiyacınız olan işletme sermayesini güvence altına alın.

Etiketler

Yorum ekle

E-postanız bizimle güvende.

Oturum açFirma ve Yer Rehberiniz

Daha hızlı oturum açmak veya kaydolmak için sosyal hesabınızı kullanın.

veya

Hesap detayları e-posta ile teyit edilecektir.

Şifrenizi Sıfırlayın